Kubuś wylądował w porcie

Powstał z inicjatywy Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku, którzy przeprowadzili składkę na jego zakup. 18 maja, dokładnie w 83. rocznicę historycznego lotu Tadeusza Góry z Bezmiechowej do Małych Solecznik, model szybowca PWS-101, znanego pod pieszczotliwą nazwą „Kubuś”, zawisł w terminalu Portu Lotniczego Lublin.

Na takim szybowcu Tadeusz Góra przekroczył barierę 500 km w nieprzerwanym locie, za co otrzymał pierwszy w świecie Medal Lilienthala.

Składkowych pieniędzy okazało się za mało, więc swoje cegiełki do wykonania modelu dołożyły władze miasta, a także spółki miejskie: P. K. Pegimek, PEC i Remondis. Miejski Ośrodek Kultury zapewnił miejsce do złożenia modelu w pomieszczeniach Strefy AK 1.

Model szybowca wyszedł spod rąk zespołu w składzie: Krzysztof Komenda i Andrzej Lipiński. Wsparcia udzielili im modelarze Klubu Modelarskiego „Taurus” i Strefa Historii Miejskiego Ośrodka Kultury.

– Jeżeli zostawiamy po sobie jakieś artefakty, są to namacalne pamiątki naszej obecności i dokonań, a także świadectwa tego, że pamiętamy o własnej historii. Nasz zespół przystąpił do pracy nad zakupionym modelem, który jednak odróżniał się od oryginału Tadeusza Góry. Postawiliśmy sobie za cel dokonanie odpowiednich przeróbek. Nie można powiedzieć, że model jest wierną kopią „Kubusia”, bo jest przecież 3 razy mniejszy. Ale wszystko pozostałe staraliśmy się odwzorować. Praca zajęła nam 2 tysiące godzin, co odzwierciedla trudność zadania – mówił Krzysztof Komenda.